9 tipov pre krajšie bývanie – zútulnite si svoj dom či byt

Hovorí sa, že doma je najlepšie. Kedy však môžeme svoje bývanie prehlásiť za svoj domov? Každý sa predsa cíti dobre niekde inde. Niekto má rád veľké vzdušné priestory a minimalizmus, zatiaľ čo ďalší vyhľadáva skôr útulnosť v kombinácií s pestrofarebnosťou.

Pri našich klientoch sme sa stretli s rôznymi požiadavkami. Niektorí si skúšali svoje bývanie vyriešiť svojpomocne, no stále to nebolo ono. Nakoniec sa zverili do našich rúk a spoločne sme prišli na to, ako z ich domu či bytu vytvoriť domov.

Ako si zútulniť svoje bývanie

Na to, aby ste sa vo svojom cítili dobre, stačí väčšinou naozaj málo. Ak si chcete zútulniť svoje bývanie, máme pre vás pár rád, vďaka ktorým sa vaše priestory zmenia na nepoznanie. Budete sa v nich cítiť lepšie a pôjde z nich tá správna atmosféra.

Chce to viac svetla

Vedeli ste, že správnym osvetlením viete zmeniť náladu v miestnosti? Vyskúšajte pridať do svojho interiéru viac svietidiel. Niektoré z nich pritom môžu slúžiť viacmenej ako dekorácia. Populárne sú aj rôzne LED svietidlá, ktoré váš priestor krásne presvetlia, pričom ich spotreba je naozaj minimálna.

Zrkadielko, zrkadielko

Zrkadlá sú výborné v tom, že váš priestor opticky zväčšia a zároveň presvetlia. V kombinácii so svetlými farbami vytvoríte domov plný svetla, ktorý bude pôsobiť vzdušne a priestranne. Viete pritom kombinovať rôzne typy zrkadiel.

Prírodné materiály stále v kurze

Niektoré veci nikdy nevyjdu z módy. Prírodné materiály ako napríklad drevo či kameň, si svoje miesto nájdu snáď v každom interiéri. Je pritom jedno, či dávate prednosť vintage štýlu alebo sa vám páčia ultra moderné priestory.

Atmosféra farebných stien

Aj jednoduché maľby môžu vytvoriť úžasný dojem. Farebné steny ovplyvňujú atmosféru miestností, pričom záleží od odtieňu danej farby. Niektoré interiéry si priam žiadajú výrazné a intenzívne farby, zatiaľ čo iné vyniknú vďaka vhodne zvoleným tapetám. Dnes už nájdete množstvo textúr, vzorov a farieb, vďaka ktorým si viete vytvoriť naozaj úžasný interiér.

Keď menej je viac

Nezabúdajte, že aj pri zariaďovaní či zútulňovaní vašich priestorov je menej niekedy viac. V tomto prípade niekedy znamená väčšinou. Zbavte sa vecí, ktoré na vás nepôsobia dobre. Je to predsa váš domov. Uvidíte, že takto uprataný priestor na vás bude pôsobiť oveľa lepšie.

Čoho sa pri riešení interiéru vyvarovať

Mnoho ľudí si interiéry rieši svojpomocne. Dochádza tak potom často k rôznym chybičkám na kráse, pričom sa tam človek nejako stále necíti dobre. Prečo je to tak? Dôvodov môže byť mnoho, povedzme si teda o tých najčastejších.

  • podliehame módnym trendom – kopírovanie priestorov z časopisov o bývaní nie je vždy najlepší nápad, nakoľko do vášho interiéru nemusí všetko pasovať a skôr to môže vyzerať príliš umelo
  • nezjednotíme interiér ako celok – každá miestnosť v inom štýle či nevhodná kombinácia farieb a vzorov môže nakoniec pôsobiť mätúco a nepekne
  • pozeráme skôr na cenu, ako na kvalitu – nie vždy sú kvalitné materiály mimoriadne drahé, no zorientovať sa na trhu býva ťažké 
  • interiér zbytočne prepchávame – niektorí nemajú doplnkov nikdy dosť, no hromadou vecí si útulnú atmosféru v byte či dome nevyčaríte

Skúsený interiérový dizajnér vás vie nasmerovať tým správnym smerom, nakoľko má nielen technické zručnosti, ale aj kreatívnu myseľ a zároveň načúva potrebám svojich klientov. Pomocou vizualizácií sa tak využije potenciál vašich priestorov, interiér sa zjednotí a výsledkom bude priestor šitý na mieru.